Митар, фарисей і для чого я все це пишу :)

З воскресним днем! Поділюся планом нашого сьогоднішнього Біблійного читання з Сашком. Та передусім розповім, для чого я це роблю і чому не можна просто взяти “дитячу Біблію” і спокійно собі почитати.

Ще як Сашко був немовлятком, я натрапила на статті Марини Озерової про читання Біблії з дітьми. Мені дуже сподобалася думка про те, що дитині з найменшого віку слід читати Біблію в повному варіанті – без адаптацій, переказів та купюр. Діти повинні мати можливість чути Слово Боже так, як воно дійшло для нас: переказ “біблійних історій” дає загальне уявлення про сюжет, але не дає достатнього простору для думки та уяви. Та й філологічна освіта (моя) нагадувала, що Текст і переказ Тексту – то є зовсім різні речі… Отже, я вирішила, що буду намагатися давати своїм дітям читати Першоджерело – та й читаю оце :)

А оскільки книг з оригінальним Біблійним текстом та гарними ілюстраціями я ще не зустрічала (окрім тієї, про яку я вже згадувала – “Рождественская история” з ілюстраціями Г.Спіріна), то читаємо ми з “дорослої” Біблії, а картини-ілюстрації розглядаємо окремо (обов’язково – вже після прочитання тексту, щоб візуальний образ не випереджав текст і не “забивав” його). Заодно тренуємося вивчати й розуміти картину.

І, звісно, мені хочеться цим усім ділитися – бо думаю, що ж напевно я не одна така, і раптом комусь мої напрацювання будуть корисні. Тож заглядайте :) А ще я завжди радію зворотньому зв’язку (тут внизу можна лишати коментарі, зареєструвавшись через ФБ, ВК, ЖЖ тощо:) ).

Отже, сьогоднішнє читання: притча про митаря (митника) і фарисея.
А для деяких, що були себе певні, що вони ніби праведні, і за ніщо мали інших, Він притчу оцю розповів.
Два чоловіки до храму ввійшли помолитись, один фарисей, а другий був митник. Фарисей, ставши, так молився про себе: Дякую, Боже, Тобі, що я не такий, як інші люди: здирщики, неправедні, перелюбні, або як цей митник. Я пощу два рази на тиждень, даю десятину з усього, що тільки надбаю! А митник здалека стояв, та й очей навіть звести до неба не смів, але бив себе в груди й казав: Боже, будь милостивий до мене грішного!… Говорю вам, що цей повернувся до дому свого більш виправданий, аніж той. Бо кожен, хто підноситься, буде понижений, хто ж понижається, той піднесеться. (Лк 18:9–14)

parable-of-the-pharisee-and-tax-collector

Ідеї для вивчення картини:
– порівняймо одяг фарисея та митника: у кого він кращий? з чого складається таке враження?
– якими кольорами зображено фарисея, а якими – митника?
– чому митник стоїть схилившись, чому в нього заплющені очі? (тут знову повернемося до тексту)
– звернемо увагу на промінь світла, що падає з лівого кута й освітлює обличчя обох персонажів – метафора того, як Бог чує кожного, хто до Нього звертається, незалежно від того, чи стоїть він на видноті, чи позаду. Прочитаємо Мф. 5:43–45 про Отця, що «наказує сходити сонцю Своєму над злими й над добрими, і дощ посилає на праведних і на неправедних».

Ідея для гри:
Отут мені сподобалася ідея з надувними кульками: беремо дві кульки, одну надуваємо, іншу залишаємо так. Надута кулька – це фарисей: він повен собою і закритий для Бога. Порожня кулька – це митник: він пластичний та відкритий для Бога, Який може наповнити його й піднести. Але я б ще продовжила метафору: фарисей також може покаятися – тут я розв’язала б його кульку, а потім надула знову, і ми б попідкидали їх до стелі :)
І ще сказала б, що цим читанням Церква нагадує нам про те, що скоро почнеться Великий Піст – час, що дає чудові можливості для того, щоб покаятися, відкритися до Бога й полетіти догори, мов ті кульки :)

Бонус для дорослих – стаття прот. О.Шмемана, що несподівано актуально нині звучить: https://www.pravmir.ru/o-mytare-i-farisee-pervyj-zov-velikopostnoj-vesny/

І попри все – радісного вам дня, друзі!

One thought on “Митар, фарисей і для чого я все це пишу :)

  1. Таня

    Як чудово, що ти це пишеш, Любочко! І яка ж справді актуальна стаття! Пиши, пиши, пиши! :)

    Reply

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *