Category Archives: Читаємо

Книга Марі Кондо про чарівне прибирання, що змінює життя:)

Книгу японської авторки Marie Kondo “The life-changing magic of tidying up” я прочитала зо два місяці тому, і одразу ж поривалася про неї написати, але вирішила трохи зачекати, поки я втілю те, що так мене захопило, у життя нашого дому. І скажу чесно – я зрозуміла, чому ця книжка стала мегабестселлером! Поєднання максимальної простоти та високої ефективності таки справді має чарівну дію :)
Основні ідеї книжки надзвичайно прості:
– викинути все зайве
– охайно скласти те, що залишилося
– ставитися до речей з повагою

Звучить якось аж занадто просто, правда? Так, ніби все це ми вже десь читали, і нашого життя це не змінило (принаймні, мого :) ). Але підхід Марі Кондо відрізняється деталями, які, зрештою, й змінюють усе – і про них я хочу написати.
konmari2(c) pinterest

Пункт 1: Позбутися всього зайвого. Тут є найбільша – для мене – відмінність авторки від решти порадників з організації: зайвим вона вважає все, що не викликає яскравої радості, або “спалаху радості” (“spark joy”). Бо якщо навколо нас будуть лише ті речі, які ми дійсно любимо – нічого випадкового, забутого, внутрішньо чужого – то жити дійсно стане значно радісніше. А все решту, те, що спалаху радості не викликає – нецікаве, набридле, відкладене на “потім колись” – слід викинути або віддати. Кожну річ – пише Марі Кондо – треба взяти до рук, відчути її та збагнути, чи викликає вона у вас радість. А тоді або залишити її, або одразу ж відкласти, щоб віддати. І коли я почала це робити, то в моїй голові щось стало змінюватися кардинально. Я раптом побачила, скільки навколо мене зайвого – і наскільки вільнішим і прекраснішим стане життя, коли цього позбутися! Чоловік хитав головою, але зупинити мене не міг. Я перебирала-перебирала-перебирала… доки не лишилося тільки най-найулюбленіше. І наскільки легше стало дихати, скажу я вам!
Марі Кондо радить дотримуватися такого порядку перебираня: спершу одяг, потім книги, тоді “різне”, а насамкінець – те, що має емоційну цінність (пов’язане зі спогадами абощо…) І обов’язково сортувати не за місцем розташування, а за категорією, бо лише так можна напевно дізнатися, скільки чого у вас є :) Тобто діставати усі футболки, або всі сумки, або всі книжки за один прийом, незалежно від того, в якій кімнаті вони лежать:)
Ще одна важлива деталь: наводити лад треба якомога швидше. Ваша мета – побачити результат своєї праці, а не просто викидати певну кількість речей на день (так, звучить як цілковите анти-флайледі! але це працює:) ) А цей результат – охайні шафи, вільні полиці, загальне зменшення візуального шуму – надихає просто надзвичайно! Моїм відчуттям було: “Отак і має бути. Чому ж я не зробила цього раніше?!”

Пункт 2. Знайти для кожної речі своє місце та форму зберігання. Марі Кондо стверджує, що коли позбутися усього зайвого, то залишене завжди ідеально вписується у наявний простір :) І дуже важливо знайти для кожного предмету його власне місце та завжди його туди повертати. Це принципово знизить візуальний шум, який – не знаю, як вас – мене дратує неймовірно і забирає сили. (Чесно кажучи, єдине приміщення, яке я ще не впорядкувала за методом Марі Кондо – це наша велика кухня, і ось там я почуваюся найгірше: безлад розпорошує і пригнічує). Натомість порядок навколо вивільняє сили й бажання щось робити – і наслідком цього природно стає та сама переміна життя, обіцяна в заголовку :)

Пункт 3. Ставитися до речей з повагою. Мені важко повністю погодитися з авторкою, яка геть зовсім одушевляє предмети і пропонує, приміром, вітатися з будинком та дякувати речам, які вже відслужили свій термін. Але сам принцип поваги до речей дуже мені відгукується, й дітей я теж намагаюся цьому вчити: бачити за предметом працю й час тих людей, що його робили. Навіть якщо це безіменні китайські трудівники (які, бува, працюють недостатньо якісно – зате дешевизна іграшки дає нам можливість її купити). Повага до речей допомагає й позбуватися їх: краще віддати свою річ, аніж залишати у себе, не користуючись нею! Тоді в неї з’явиться шанс знайти свого господаря та приносити йому радість і користь – замість того, щоби припадати пилюкою у вас на полиці.

На ютьюбі є декілька відео з авторкою: тут вона геніально граціозним жестом складає фуболки та шкарпетки, тут впорядковує шухлядку з нижньою білизною, а тут узагалі проводить відкриту 40-хвилинну презентацію своєї книжки, якої може бути цілком достатньо для ознайомлення із системою ;) Ще у неї є свій сайт – теж світлий і вишукано мінімалістичний :) За Марі Кондо цікаво спостерігати; здається, що вона із тих людей, що однією своєю появою гармонізують простір, до якого потрапляють. Схоже, що в неї справді талант до наведення ладу – і цей талант надихає. Сподіваюсь, вам також сподобається:)

Де живуть не-піратські книжки

Відколи я попрощалася з піратською Windows і перейшла на безкоштовну Ubuntu, то стала активніше цікавитися легальними електронними книжками. Раніше я теж час від часу їх купляла, але піратська ОС вкупі з фотошопом лежали у моїй свідомості непідйомним тягарем і всіляко натякали, що краще завантажити щось із торентиків… А тепер, навпаки, хочеться бути максимально чесним і по можливості – все ж таки купувати.
Але якщо українські книжки можна недорого придбати на bookland.com (чудовий зручний сайт, що надає уривки для ознайомлення незгірш від Амазону), то англомовні на тому ж Амазоні коштують не менш десяти доларів за штуку, що з нинішнім курсом валют видається таки забагато… Тож я дуже зраділа, знайшовши англомовну бібліотеку Scribd.com, що працює за принципом абонементу: платимо $8.99 на місяць і читаємо, скільки влізе! Звісно ж, у них є й додатки для IOs та Android, щоб читати в дорозі, вночі та на дитячому майданчику (сусіди підтвердять, що без телефону мене там не бачили). Особливо радує те, що в перший місяць можна читати безкоштовно, а якщо перейти за реферальним посиланням (ось воно – ще раз), то й не один місяць, а два! А якщо раптом не сподобається, то скасувати передплату можна в будь-який час. Словом, щиро раджу: вибір там великий, а умови – дуже приємні. Я, наразі, взялася за Artist’s Way Джулії Кемерон, а на черзі маю ще купу всього, що давно хотіла прочитати. І, може, ви теж щось порадите?;)
ebook reading
(c) Pinterest